Tuesday 12 December 2017

Welcome to your local directory of services and activities
Your Directory !
  • Are you organising a local event? If so, let us know about it and we will try our best to include it in our Events listings.

  • We are interested in all kinds of events including concerts, plays, fairs, sales, arts and crafts, outdoor activities, exhibitions, lectures and fundraisers.

  • All you need to do is send in your contact information and event details using our contact form - and we will do the rest.

Barton Town Cricket Club

Barton Town Cricket Club was formed in 1849 and is the oldest sporting institution in Barton Upon Humber. The Club moved to its present Marsh Lane ground in the early 1920’s and although there are no records of where the club used to play, scorebooks from the early days confirm the existence of the club.

The club operates four seniors teams, two of which play on Saturdays and two teams which play on Sundays. The club also operates a friendly XI when fixtures allow. The club also operates four junior sides, U11’s, U13’s, and U15’s.

The two Saturday teams operate in the Lincolnshire League while the two Sunday teams operate in the North Lindsey League. The junior teams play in the Scunthorpe and District Junior Leagues.

2016 Fixtures

Scroll down this page to see all the teams 2016 fixtures.
Click on the tabs to see each teams diary.

 BTCC 1st XI – LCCL Premier Division

DateStartOpposition  
Sat23 Apr1.00MessinghamHL
Sat30 Apr1.00Caistor TownAL
Mon2 May1.30HaxeyAGMC
Sat7 May1.00Market RasenHL
Sat14 May1.00AlfordAL
Sat21 May1.00Cherry WillinghamHL
Sat28 May1.00Holten le ClayAL
Mon30 May1.30Cup QFAGMC
Sat4 Jun1.00HartsholmeHL
Sat11 Jun1.00Bracebridge Heath 2nd XIAL
Sat18 Jun1.00OutcastsAL
Sat25 Jun1.00ScothernHL
Sat2 Jul1.00Scunthorpe TownHL
Sat9 Jul1.00MessinghamAL
Sun10 Jul1.30Cup SFHGMC
Sat16 Jul1.00Caistor TownHL
Sat23 Jul1.00Market RasenAL
Sat30 Jul1.00AlfordHL
Sat6 Aug1.00Cherry WillinghamAL
Sun14 Aug12.30Holten le ClayHL
Sat20 Aug12.30HartsholmeAL
Sun21 Aug1.30Cup FinalAGMC
Sat27 Aug12.30Bracebridge Heath 2nd XIAL
Mon29 Aug12.30Scunthorpe TownAL
Sat3 Sep12.30OutcastsHL
Sat10 Sep12.30ScothernAL

 BTCC 2nd XI – LCCL 4th Division

DateStartOpposition  
Sat16 Apr1.30Louth 3rd XIHL
Sat30 Apr1.30Nettleham 2nd XIHBWC
Sat7 May1.30Lindum 3rd XIAL
Sat14 May1.30Scunthorpe Town 3rd XIHL
Sat21 May1.30Old Lincolnians 2nd X1AL
Sat28 May1.30Cup 2nd Round *HBWC
Sat28 May Jun1.30Keelby 2nd XI *HL
Sat4 Jun1.30Brigg TownAL
Sat18 Jun1.30MarshallsHL
Sat25 Jun1.30Cleethorpes 4th XIAL
Sun26 Jun1.30Cup QFABWC
Sun3 Jul1.30Casitor Town 3rd XIAL
Sat9 Jul1.30Casitor Town 3rd XIHL
Sat16 Jul1.30MarshallsAL
Sun24 Jul1.30Cup SFABWC
Sat30 Jul1.30Scunthorpe Town 3rd XIAL
Sat6 Aug1.30Old Lincolnians 2nd X1HL
Sat13 Aug1.30Louth 3rd XIAL
Sun14 Aug1.30Cup FinalABWC
Sat20 Aug1.00Brigg TownHL
Sat27 Aug1.00Lindum 3rd XIHL
Sat3 Sep1.00Keelby 2nd XIAL
Sat10 Sep1.00Cleethorpes 4th XIHL

 BTCC U11’s   1

DateStartOpposition  
Wed27 Apr6.15Louth

A

L

Thu5 May6.15HaxeyHL
Sun15 May10.00Cleethorpes 2AC
Thu19 May6.15GrimsbyHL
Thu26 May6.15ScunthorpeHL
Thu9 Jun6.15MortonHL
Sun12 Jun10.00Cup QFC
Tue14 Jun6.15MessinghamAL
Thu23 Jun6.15CaistorHL
Sun26 Jun10.00Normanby Park TournamentAL
Wed29 Jun6.15AlkboroughAL
Fri8 Jul6.15CleethorpesAL
Sun10 Jul10.00Cup Semi Final & FinalAC

 BTCC U11’s   2

DateStartOpposition  
Sun24 Apr10.00Market Rasen

H

C

Thu28 Apr6.15Caistor 2HL
Tue3 May6.15Cleethorpes RossAL
Sun15 May10.00CleethorpesHC
Wed18 May6.15Scunthorpe 2AL
Tue7 Jun6.15OutcastsHL
Sun12 Jun10.00Cup QFC
Fri17 Jun6.15Cleethorpes 2HL
Tue21 Jun6.15St James (at Cleethorpes)AL
Mon4 Jul6.15Market RasenAL
Sun10 Jul10.00Cup Semi Final & FinalAC
Thu14 Jul6.15Cleethorpes Ross 2HL
Tue19 Jul6.15Normanby ParkHL
Sun3 Jul2.00Upton cum Kexby (or Cup SF)AL or LC
Sun10 Jul2.00ScunthorpeHL
Sun17 Jul2.00LuddingtonAL
Sun24 Jul2.00Upton cum KexbyHL
Sun31 Jul2.00MessinghamHL
Sun7 Aug2.00EvertonAL
Sun14 Aug2.00Cup FinalLC
Sun21 Aug2.00Normanby ParkAL
Sun28 Aug2.00MistertonAL

 BTCC U13’s

DateStartOpposition  
Mon16 May6.15MessinghamHL
Sun22 May10.00HaxeyAL
Sun5 Jun10.00Scunthorpe TownAL
Mon13 Jun6.15Alkborough 1HL
Sun19 Jun10.00Normanby ParkAL
Mon27 Jun6.15MortonHL
Sun3 Jul10.00App FrodAL
Mon11 Jul6.15OutcastsAL
Sun17 Jul10.00Alkborough 2HL

 BTCC U15’s

DateStartOpposition  
Mon23 May6.15AlkboroughHL
Mon6 Jun6.15App FrodHL
Tue14 Jun6.15BriggAL
Mon20 Jun6.15Scunthorpe TownAL
Tue28 Jun6.15OutcastsHL
Mon4 Jul6.15MessinghamHL
Tue12 Jul6.15HaxeyAL

 Lincolnshire County & Regional Youth Teams

DateStartFixture
Sun3 Jul1.00Boys U10’s North v Boys U10’s South

 

Sun17 Jul1.00Boys U11’s North v Boys U11’s South

 

Wed27 Jul1.00Boy’s U14/U15’s v North Yorkshire
Mon8 Aug12.00Girls U17’s v Scotland
Tue9 Aug11.00Girls U17’s v Scotland

Club Officials 2016

President
D. Lawson
tel. 01652 632583

Chairman*
A. Sanderson
tel. 01652 632494
mob. 07881 432220

Vice Chairman*

Secretary*

Treasurer*
G. Barnes
tel. 01652 635055
mob. 07985 112851

Fixture Secretary*
P.Spittlehouse
tel. 01724 342755
mob. 07713 145894

Bar Secretary*
A. Lawrence
mob. 07545 522230

Assistant Bar Secretary*
G. Barnes
tel. 01652 635055
mob. 07985 112851

Events Manager*
K. Cook
mob. 07512 577791

Sponsorship Secretary*
T.Palin
mob.07909 915079

Communication Manager*
O.Mussett
mob. 07875 197667

Ground Manager*
A. Tester
mob. 07989 369921

1st Team Captain*
C.Kipling
mob. 07912 140226

1st Team Vice Captain

2nd Team Captain*
O.Mussett
mob. 07875 197667

2nd Team Vice Captain
A. Tester
mob. 07989 369921

 Vikings Captain

A. Genney
tel. 01652 660766
mob. 07790 772144

Head Coach
N.Wheeler
mob. 07940 204029

Junior Coordinator*
I. Phillips
tel. 01652 661501
mob. 07964 143908

Child Welfare Officer*
J. Phillips
mob. 07549 794199

U15’s Manager
N.Jones
mob. 07803 272722

U13’s Manager
I. Phillips
mob. 01652 661501
mob. 07964 143908

U11’s 1 Manager*
J. Knapton
tel. 01469 530545
mob. 07703 166229

U11’s 2 Manager

Bar & General Committee *

Selection Committee
Club Captains

Vice Presidents:
M. Allerton, R. Atkin, T. Bell, R. Danson, D. Dickinson, V. Foster, J. Mellors, J. Smith, L. Robinson, R. Seddon, J. Spittlehouse

Hon. Vice Presidents:
L. Brunyee, M. Cox, T.Stanley, W. Yates

Hon. Life Members:
R. Andrew, Mr & Mrs P. Green, A. Redfearn

Trustees:
D. Lawson, P. Rushby, P.Spittlehouse, G. Stanley