Tuesday 18 December 2018

Welcome to your local directory of services and activities

FREE BARTON DIRECTORY LISTING

ADD YOUR BUSINESS TODAY

Your Directory !
  • Are you organising a local event? If so, let us know about it and we will try our best to include it in our Events listings.

  • We are interested in all kinds of events including concerts, plays, fairs, sales, arts and crafts, outdoor activities, exhibitions, lectures and fundraisers.

  • All you need to do is send in your contact information and event details using our contact form - and we will do the rest.

Barton Town Cricket Club

Barton Town Cricket Club was formed in 1849 and is the oldest sporting institution in Barton Upon Humber. The Club moved to its present Marsh Lane ground in the early 1920’s and although there are no records of where the club used to play, scorebooks from the early days confirm the existence of the club.

The club operates four seniors teams, two of which play on Saturdays and two teams which play on Sundays. The club also operates a friendly XI when fixtures allow. The club also operates four junior sides, U11’s, U13’s, and U15’s.

The two Saturday teams operate in the Lincolnshire League while the two Sunday teams operate in the North Lindsey League. The junior teams play in the Scunthorpe and District Junior Leagues.

2016 Fixtures

Scroll down this page to see all the teams 2016 fixtures.
Click on the tabs to see each teams diary.

 BTCC 1st XI – LCCL Premier Division

Date Start Opposition    
Sat 23 Apr 1.00 Messingham H L
Sat 30 Apr 1.00 Caistor Town A L
Mon 2 May 1.30 Haxey A GMC
Sat 7 May 1.00 Market Rasen H L
Sat 14 May 1.00 Alford A L
Sat 21 May 1.00 Cherry Willingham H L
Sat 28 May 1.00 Holten le Clay A L
Mon 30 May 1.30 Cup QF A GMC
Sat 4 Jun 1.00 Hartsholme H L
Sat 11 Jun 1.00 Bracebridge Heath 2nd XI A L
Sat 18 Jun 1.00 Outcasts A L
Sat 25 Jun 1.00 Scothern H L
Sat 2 Jul 1.00 Scunthorpe Town H L
Sat 9 Jul 1.00 Messingham A L
Sun 10 Jul 1.30 Cup SF H GMC
Sat 16 Jul 1.00 Caistor Town H L
Sat 23 Jul 1.00 Market Rasen A L
Sat 30 Jul 1.00 Alford H L
Sat 6 Aug 1.00 Cherry Willingham A L
Sun 14 Aug 12.30 Holten le Clay H L
Sat 20 Aug 12.30 Hartsholme A L
Sun 21 Aug 1.30 Cup Final A GMC
Sat 27 Aug 12.30 Bracebridge Heath 2nd XI A L
Mon 29 Aug 12.30 Scunthorpe Town A L
Sat 3 Sep 12.30 Outcasts H L
Sat 10 Sep 12.30 Scothern A L

 BTCC 2nd XI – LCCL 4th Division

Date Start Opposition    
Sat 16 Apr 1.30 Louth 3rd XI H L
Sat 30 Apr 1.30 Nettleham 2nd XI H BWC
Sat 7 May 1.30 Lindum 3rd XI A L
Sat 14 May 1.30 Scunthorpe Town 3rd XI H L
Sat 21 May 1.30 Old Lincolnians 2nd X1 A L
Sat 28 May 1.30 Cup 2nd Round * H BWC
Sat 28 May Jun 1.30 Keelby 2nd XI * H L
Sat 4 Jun 1.30 Brigg Town A L
Sat 18 Jun 1.30 Marshalls H L
Sat 25 Jun 1.30 Cleethorpes 4th XI A L
Sun 26 Jun 1.30 Cup QF A BWC
Sun 3 Jul 1.30 Casitor Town 3rd XI A L
Sat 9 Jul 1.30 Casitor Town 3rd XI H L
Sat 16 Jul 1.30 Marshalls A L
Sun 24 Jul 1.30 Cup SF A BWC
Sat 30 Jul 1.30 Scunthorpe Town 3rd XI A L
Sat 6 Aug 1.30 Old Lincolnians 2nd X1 H L
Sat 13 Aug 1.30 Louth 3rd XI A L
Sun 14 Aug 1.30 Cup Final A BWC
Sat 20 Aug 1.00 Brigg Town H L
Sat 27 Aug 1.00 Lindum 3rd XI H L
Sat 3 Sep 1.00 Keelby 2nd XI A L
Sat 10 Sep 1.00 Cleethorpes 4th XI H L

 BTCC U11’s   1

Date Start Opposition    
Wed 27 Apr 6.15 Louth

A

L

Thu 5 May 6.15 Haxey H L
Sun 15 May 10.00 Cleethorpes 2 A C
Thu 19 May 6.15 Grimsby H L
Thu 26 May 6.15 Scunthorpe H L
Thu 9 Jun 6.15 Morton H L
Sun 12 Jun 10.00 Cup QF C
Tue 14 Jun 6.15 Messingham A L
Thu 23 Jun 6.15 Caistor H L
Sun 26 Jun 10.00 Normanby Park Tournament A L
Wed 29 Jun 6.15 Alkborough A L
Fri 8 Jul 6.15 Cleethorpes A L
Sun 10 Jul 10.00 Cup Semi Final & Final A C

 BTCC U11’s   2

Date Start Opposition    
Sun 24 Apr 10.00 Market Rasen

H

C

Thu 28 Apr 6.15 Caistor 2 H L
Tue 3 May 6.15 Cleethorpes Ross A L
Sun 15 May 10.00 Cleethorpes H C
Wed 18 May 6.15 Scunthorpe 2 A L
Tue 7 Jun 6.15 Outcasts H L
Sun 12 Jun 10.00 Cup QF C
Fri 17 Jun 6.15 Cleethorpes 2 H L
Tue 21 Jun 6.15 St James (at Cleethorpes) A L
Mon 4 Jul 6.15 Market Rasen A L
Sun 10 Jul 10.00 Cup Semi Final & Final A C
Thu 14 Jul 6.15 Cleethorpes Ross 2 H L
Tue 19 Jul 6.15 Normanby Park H L
Sun 3 Jul 2.00 Upton cum Kexby (or Cup SF) A L or LC
Sun 10 Jul 2.00 Scunthorpe H L
Sun 17 Jul 2.00 Luddington A L
Sun 24 Jul 2.00 Upton cum Kexby H L
Sun 31 Jul 2.00 Messingham H L
Sun 7 Aug 2.00 Everton A L
Sun 14 Aug 2.00 Cup Final LC
Sun 21 Aug 2.00 Normanby Park A L
Sun 28 Aug 2.00 Misterton A L

 BTCC U13’s

Date Start Opposition    
Mon 16 May 6.15 Messingham H L
Sun 22 May 10.00 Haxey A L
Sun 5 Jun 10.00 Scunthorpe Town A L
Mon 13 Jun 6.15 Alkborough 1 H L
Sun 19 Jun 10.00 Normanby Park A L
Mon 27 Jun 6.15 Morton H L
Sun 3 Jul 10.00 App Frod A L
Mon 11 Jul 6.15 Outcasts A L
Sun 17 Jul 10.00 Alkborough 2 H L

 BTCC U15’s

Date Start Opposition    
Mon 23 May 6.15 Alkborough H L
Mon 6 Jun 6.15 App Frod H L
Tue 14 Jun 6.15 Brigg A L
Mon 20 Jun 6.15 Scunthorpe Town A L
Tue 28 Jun 6.15 Outcasts H L
Mon 4 Jul 6.15 Messingham H L
Tue 12 Jul 6.15 Haxey A L

 Lincolnshire County & Regional Youth Teams

Date Start Fixture
Sun 3 Jul 1.00 Boys U10’s North v Boys U10’s South

 

Sun 17 Jul 1.00 Boys U11’s North v Boys U11’s South

 

Wed 27 Jul 1.00 Boy’s U14/U15’s v North Yorkshire
Mon 8 Aug 12.00 Girls U17’s v Scotland
Tue 9 Aug 11.00 Girls U17’s v Scotland

Club Officials 2016

President
D. Lawson
tel. 01652 632583

Chairman*
A. Sanderson
tel. 01652 632494
mob. 07881 432220

Vice Chairman*

Secretary*

Treasurer*
G. Barnes
tel. 01652 635055
mob. 07985 112851

Fixture Secretary*
P.Spittlehouse
tel. 01724 342755
mob. 07713 145894

Bar Secretary*
A. Lawrence
mob. 07545 522230

Assistant Bar Secretary*
G. Barnes
tel. 01652 635055
mob. 07985 112851

Events Manager*
K. Cook
mob. 07512 577791

Sponsorship Secretary*
T.Palin
mob.07909 915079

Communication Manager*
O.Mussett
mob. 07875 197667

Ground Manager*
A. Tester
mob. 07989 369921

1st Team Captain*
C.Kipling
mob. 07912 140226

1st Team Vice Captain

2nd Team Captain*
O.Mussett
mob. 07875 197667

2nd Team Vice Captain
A. Tester
mob. 07989 369921

 Vikings Captain

A. Genney
tel. 01652 660766
mob. 07790 772144

Head Coach
N.Wheeler
mob. 07940 204029

Junior Coordinator*
I. Phillips
tel. 01652 661501
mob. 07964 143908

Child Welfare Officer*
J. Phillips
mob. 07549 794199

U15’s Manager
N.Jones
mob. 07803 272722

U13’s Manager
I. Phillips
mob. 01652 661501
mob. 07964 143908

U11’s 1 Manager*
J. Knapton
tel. 01469 530545
mob. 07703 166229

U11’s 2 Manager

Bar & General Committee *

Selection Committee
Club Captains

Vice Presidents:
M. Allerton, R. Atkin, T. Bell, R. Danson, D. Dickinson, V. Foster, J. Mellors, J. Smith, L. Robinson, R. Seddon, J. Spittlehouse

Hon. Vice Presidents:
L. Brunyee, M. Cox, T.Stanley, W. Yates

Hon. Life Members:
R. Andrew, Mr & Mrs P. Green, A. Redfearn

Trustees:
D. Lawson, P. Rushby, P.Spittlehouse, G. Stanley